Category: Bydlení

Malebné pobřeží italského Gargana

Poloostrov je chráněnou krajinnou rezervací, a tak se nemusíte obávat přeplněných pláží.

Pobřeží láká turisty svou členitostí a romantikou, kde jsou bílé, až 50 m vysoké vápencové útesy vymleté mořem do mnoha zákoutí, jeskyní a kde se na koci zálivů nacházejí malebné pláže. Některé jsou s oblázky, jiné písčité, pozvolna ustupující do moře.
jezero como

Liší se od ostatních přímořských oblastí svou rozmanitostí. Pro turisty jsou zcela určitě lákadlem jeskynní dómy. Jsou to přírodní chrámy, které jsou ale dostupné jen z moře. Uvnitř vás díky lomům světla ohromí světelnou přehlídkou.

Určitě vás nadchne svým městečkem Rodi Garganico. Je důležitým centrem pro pěstování citrusů již od středověku. Bylo založeno v 8. století př. n. l. jako řecká kolonie.

V jeho zachovalém centru se nacházejí kostely San Nicola di Mira, Chiesa San Pietro, Madonna della Libera.

Jestli vyhledáváte letoviska obklopená horami, Mattinata je pro vás tím pravým. Za dob starého Říma bývala Mattianata významným rybářským městečkem. Dnes má klidnou pěší zónu s obchůdky, pizzeriemi a kavárnami. Malé písečné i oblázkové pláže jsou často dosažitelné jen z nádherně průzračného moře a střídají se s bílými vápencovými skalami. Ty jsou porostlé piniemi a další středomořskou vegetací.

Dalším zajímavým městečkem je Peschici. První zmínky pochází z 9. století a údajně bylo osídleno Slovany. Starým městem probíhají křivolaké uličky, malá náměstí, průchody a bílé domy. Do centra vstoupíte kamennou bránou. Hlavním centrem města je náměstí Piazza del Popolo. Navštívit můžete hrad Castello del Recinto Baronale a Museo Degli Strumenti di Tortura (Muzeum útrpného práva).
hrad na pobřeží

Malé městečko San Menaio leží mezi citrusovými a piniovými háji na severním pobřeží poloostrova. Má 8 km dlouhou pláž s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře. Při projížďce lodí můžete spatřit bílé vápencové skály.

Pokud holdujete sportu, můžete vyzkoušet lukostřelbu, půjčit si vodní skútr, šlapadlo, nebo windsurfing.

Malebné městečko Vieste rozkládající se na úzké skalnaté ostruze, bylo zmiňováno už v 10. století př. n. l. Za prohlédnutí stojí zbytky městských hradeb, které pocházejí z římského období.

Mezi obílenými domy stojí katedrála založená v 11. století, která byla v 19. století přestavěná. Skutečným symbolem města je skalní monolit Pizzomunno, který stvořil vítr a vlny. Vystupuje z moře ve stejnojmenné zátoce.

Celý poloostrov spadá pod národní park Parco Nacionale del Gargano a v centru stojí jeho nejznámější les Foresta Umbra (Les stínů). Vegetace je rozmanitá. Nejvíce tu rostou buky, duby, javory, borovice a kaštany. Právě zde se můžete pohledem pokochat orchidejemi. Ze zvířat můžete potkat např. jelena.

Nejvýše položenou vesnicí je Monte San´t Angelo. Najdeme tu normansko-aragonský hrad z 10. století. O kousek dál stojí kostel Santa Maria Maggiore roku 1170.

Navštivte tuto oblast a vaše dovolená se stane nezapomenutelným zážitkem

ledron.cz